Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przysięga wojskowa w Elblągu. W obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka złożyło ją 364 żołnierzy i żołnierek! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
MON/Pomorski Urząd Wojewódzki
W Elblągu uroczystą przysięgę wojskową złożyli żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Miejscem przysięgi, w której wziął udział szef resortu obrony wicepremier Mariusz Błaszczak, a także wojewoda pomorski Dariusz Drelich, był 16 Pułk Logistyczny.

Wojskowa przysięga w Elblągu. Żołnierze przez wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem

364 elewów, realizujących szkolenie wojskowe w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. w Elblągu złożyło przysięgę 11 lutego 2023 roku.

- Przysięga to szczególna, wyjątkowa uroczystość dla każdej jednostki wojskowej. Jest to bardzo ważny moment dla każdego żołnierza. Jesteście kolejnym pokoleniem, które za swój cel przyjęło zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. Sztandar wojskowy jest symbolem sławy wojennej, tradycji oraz wierności i męstwa, których ojczyzna wymaga od żołnierzy. Słowa przysięgi wojskowej zawierają w sobie całą istotę służby wojskowej. Jednocześnie wiążą one żołnierza z ojczyzną i narodem na całe życie - powiedział w trakcie uroczystości generał brygady Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 PDZ.

W uroczystej przysiędze żołnierzy dobrowolnej służby zasadniczej uczestniczył wicepremier Mariusz Błaszczak, który wręczył pamiątkowe ryngrafy wyróżniającym się w szkoleniu podstawowym żołnierzom.

ZOBACZ TEŻ: Elbląg: 2800 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęło szkolenie podstawowe

Szef resortu obrony powiedział w trakcie uroczystości:

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Wiemy, że przy naszej granicy toczy się wojna. Żeby skutecznie zapobiec rozlewowi tej wojny, trzeba zbudować silne Wojsko Polskie. I my konsekwentnie to robimy. Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać broń oraz zachować się w sytuacji kryzysowej.

Mariusz Błaszczak podkreślił wiodącą rolę współpracy polsko-amerykańskiej, jako głównego elementu naszego bezpieczeństwa. O tym, iż dla USA nasz kraj jest najbardziej wiarygodnym sojusznikiem na flance NATO, świadczy, co zaznaczył zgoda Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce blisko 500 wyrzutni HIMARS.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona na mocy ustawy o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od 23 kwietnia 2022 roku. Zgodnie z tym rozstrzygnięciem prawnym, służba ta pełniona jest przez 12 miesięcy. Pierwszy okres to 28-dniowe szkolenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej. Po jego zakończeniu realizowane jest przez 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto