Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Cieszyński o współpracy UWM z Ministerstwem Cyfryzacji (WIDEO)

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obyło się spotkanie poświęcone ekosystemowi data science i sztucznej inteligencji na Warmii i Mazurach. Spotkanie było okazją do otwartej dyskusji na temat zagadnień dotyczących tworzenia warunków dla rozwoju nowych technologii cyfrowych w regionie. W jego trakcie Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Kierownik Ośrodka Standaryzacji i Certyfikacji NASK podpisali porozumienie w sprawie utworzenia na UWM Centrum Doskonałości Danych. W trakcie konferencji odbyły się również wykłady poruszające między innymi takie kwestie jak: Data Science i AI w biznesie, Data Science i AI w badaniach, czy „O potrzebach AI w Olsztynie”.
współpraca UWM z Ministerstwem Cyfryzacji
Polska Press

"Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest pierwszą z czterech instytucji naukowych, które pilotażowo staną się Centrami Doskonałości Danych i dadzą początek sieci takich centrów w Polsce" - mówił w Kortowie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Otwarte dane są to informacje gromadzone, dostarczane lub opłacane przez organy publiczne, które są następnie bezpłatnie udostępniane do ponownego wykorzystania w dowolnym celu. Wyzwaniem, jakie stawia nieustanny rozwój sektora informatycznego, jest zapewnienie najwyższej jakości danych oraz ich opracowania i egzekwowania standardów dotyczących bezstronności i reprezentatywności.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, w Unii Europejskiej tworzone są regulacje dotyczące przestrzeni danych i sztucznej inteligencji, m.in. AIAct czy European Health Data Space. "Chcąc zapewnić polskim jednostkom badawczym możliwość kontynuowania swoich prac w chwili wejścia w życie europejskich zapisów, musimy już teraz zadbać o przygotowanie i wdrożenie odpowiednich standardów dotyczących danych."

Właśnie dlatego przy instytutach i jednostkach badawczych powstają Centra Doskonałości Danych (CDD) wraz z Krajowym Centrum Doskonałości znajdującym się w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, którego zadaniem będzie koordynacja systemu w skali kraju, efektywne wdrażanie regulacji krajowych i europejskich oraz opracowanie standardów działalności powstałej sieci.

"Jakość badań naukowych bezsprzecznie zależy od jakości danych, które są do nich wykorzystywane, dlatego dbałość o najwyższe standardy doboru, etykietowania czy reprezentatywności to aspekty, które wymagają szczególnej uwagi. Wspólne standardy w zakresie formatów i metod anonimizacji danych mogą istotnie przyczynić się do skutecznej wymiany danych pomiędzy jednostkami" - podkreślał minister cyfryzacji.

Janusz Cieszyński
Polska Press

Za: UWM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto