MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrolujesz swój PIT? Rozlicz się, tak, żeby zyskać

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Termin złożenia deklaracji zbliża się wielkimi krokami. Co prawda na większość czekają dokumenty w usłudze Twój e-PIT, ale nie wszyscy powinni zdać się na automatyzację. Dla przedsiębiorców e-PIT od Ministerstwa Finansów to raczej szkic. Dla reszty podatników propozycja rozliczenia –poprawna i gotowa do wysyłki, ale wcale nie najkorzystniejsza, bo może nie uwzględniać wszystkich ulg. Automatyzacja rozliczenia z fiskusem nie zwalnia nas ze sprawdzenia danych, wprowadzenia ważnych dla nas informacji czy uzupełnienia odliczeń. Czego musisz dopilnować przed 30 kwietnia, żeby złożyć najlepszą wersję swojego PIT-a?

Termin złożenia deklaracji zbliża się wielkimi krokami. Co prawda na większość czekają dokumenty w usłudze Twój e-PIT, ale nie wszyscy powinni zdać się na automatyzację.

Dla przedsiębiorców e-PIT od Ministerstwa Finansów to raczej szkic. Dla reszty podatników propozycja rozliczenia – poprawna i gotowa do wysyłki, ale wcale nie najkorzystniejsza, bo może nie uwzględniać wszystkich ulg. Automatyzacja rozliczenia z fiskusem nie zwalnia nas ze sprawdzenia danych, wprowadzenia ważnych dla nas informacji czy uzupełnienia odliczeń. Czego musisz dopilnować przed 30 kwietnia, żeby złożyć najlepszą wersję swojego PIT-a?

Chcesz zaoszczędzić? Pamiętaj o swoich ulgach na biznes i dzieci

W myśl zasady, że ulgi podatkowe są przywilejem, a nie obowiązkiem, dla obu grup ważne jest po pierwsze – skrupulatne sprawdzenie, które rozwiązania im przysługują, a po drugie – poprawne ich wpisanie.

Najpopularniejsze odliczenia wśród wszystkich podatników to ulgi prorodzinne. Przy czym zachować czujność w 2024 r.?

– Twój e-PIT może nie uwzględnić zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej, której wartość przekracza kwotę podatku do zapłaty. Tymczasem w rozliczeniach za 2023 r. możliwy jest zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Twój e-PIT, nie uwzględnia możliwości zwrotu do kwoty zapłaconych składek automatycznie, co w efekcie może prowadzić do pominięcia niewykorzystanej kwoty ulgi. Twój e-PIT przy pierwotnej kalkulacji uwzględnia tylko tę część ulgi, która odpowiada kwocie podatku

– przypomina Monika Piątkowska.

Wskazówki, jak dostać zwrot niewykorzystanej ulgi, znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/ulga-prorodzinna/zwrot-niewykorzystanej-ulgi/.

W tym roku zaszły też ważne zmiany dla rodzin z dziećmi w trudnej sytuacji życiowej:


w zeznaniu za 2023 r. renty dziecka już nie wpłyną na skalę podatkową, która znajduje zastosowanie do dochodów rodzica;


możliwa jest ulga prorodzinna bez limitu dochodów u rodziców 2+1 (rodziny z jednym dzieckiem) przy spełnieniu określonych warunków (np. dziecko posiada jeden z trzech stopni niepełnosprawności).

W usłudze Twój e-PIT dla przedsiębiorcy może się zdarzyć, że płatnicy nie będą posiadać kompletnej informacji o uldze na dziecko. KAS nie posiada np. informacji, czy dziecko kontynuuje lub podjęło naukę. Szczególną ostrożność powinni więc zachować rodzice korzystający z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu przygotowanym przez KAS w Twój e-PIT, gdy:


ich dzieci ukończyły w 2023 r. 18 lat lub mają więcej niż 18 lat, a mniej niż 25, i nadal się uczą,


ich dzieci urodziły się w trakcie 2023 r.,


małżonkowie zmieniają formę rozliczeń z deklaracji wysyłanych samodzielnie na deklaracje wspólne i odwrotnie,


ich dzieci uzyskały dochód wyższy niż 19 061,28 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej) – KAS nie zna wysokości dochodów dzieci, a w tym przypadku rodzice akurat tracą prawo do ulgi.

Szczegółową, aktualną listę ulg dla wszystkich podatników sprawdzisz na stronie https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/.

Ufaj i kontroluj

Owszem, rozliczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów zawiera informacje o przychodach z PIT-11, ale zdecydowanie warto sprawdzić, czy wszystkie dane oraz wyliczenia są poprawne. Dlaczego? – Tylko tak mamy gwarancję dobrze wpisanych przychodów, otrzymania najwyższego zwrotu podatku, zapłacenia najniższego podatku, przekazania 1,5% na wybraną OPP

– mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Znacznie więcej pracy czeka tych z nas, którzy w tym roku skorzystają z innych formularzy niż PIT-37. Niedawno usługa Twój e-PIT otworzyła się na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Podatnicy mają do dyspozycji trzy cyfrowe formularze (PIT-36, PIT-36L, PIT-28), a w każdym z nich uzupełnione są już dane, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W niektórych przypadkach składanie PIT-a może więc przebiec szybciej, ale automatyzacja nie zdejmuje z przedsiębiorców ciężaru kontrolowania wielu składowych.

– Ministerstwo Finansów nie ma dostępu do wszystkich niezbędnych danych, więc siłą rzeczy rozliczenia dla przedsiębiorców nie zawierają danych kluczowych dla ustalenia podstawy opodatkowania i wyliczenia podatku. Dla PIT-36 i PIT-36L brakuje: informacji o przychodach z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej; ulg i odliczeń, które nie wynikają z informacji posiadanych przez KAS; kosztów uzyskania przychodów. Z kolei w PIT-28 trzeba uzupełnić: przychody z działalności gospodarczej / najmu / sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, ulgi i zwolnienia, należny ryczałt – wylicza Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Lepiej pilnuj daty

Wszystkie zeznania roczne (PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28) należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r. Nie wszyscy jednak poniosą takie same konsekwencje z przekroczenia terminu.

– Zeznania Twój e-PIT dla przedsiębiorców nie zostają automatycznie zaakceptowane wraz z końcem kwietnia, tak jak ma to miejsce przy PIT-37. Przedsiębiorca ma zatem obowiązek nie tylko uzupełnienia i zweryfikowania swojego rozliczenia, ale też złożenia go w stosownym terminie. Podatnicy, którzy zlekceważą tę datę, podlegają odpowiedzialności karnej skarbowej za czyn zabroniony i muszą liczyć się z konsekwencjami

– ostrzega Monika Piątkowska.

Podatnicy składający PIT-37 mogą spać spokojniej, ale zdecydowanie lepiej, jeśli wcześniej zajrzą do tegorocznej deklaracji. Ani ulgi podatkowe, ani OPP nie są wprowadzanie przez Ministwrstwo Finansów. Zatem w ich przypadku bezczynność oznacza przede wszystkim utratę kontroli nad przysługującymi odliczeniami i przywilejami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kontrolujesz swój PIT? Rozlicz się, tak, żeby zyskać - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto