MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno, unikalny klejnot Kapituły Warmińskiej (ZDJĘCIA)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Można zaryzykować stwierdzenie, że Sanktuarium w Krośnie jest jednym z najbardziej unikalnych miejsc na Warmii, a i w Polsce nie znajdzie wielu konkurentów. Wieś leży parę kilometrów od Ornety, dojeżdżamy boczną drogą i nagle roztacza się przed nami widok niezwykły i zaskakujący. Drugiej tak wyeksponowanej perełki architektury, próżno szukać. W nieodległym Chwalęcinie znajdziemy podobną budowlę, ale tamtej brak perspektywy. Widoku na krośnieńską świątynię nic nie zakłóca, to ona dominuje krajobraz.
Sanktuarium Maryjne w Krośnie
Wojciech Gawor

Początki kultu maryjnego w Krośnie sięgają XIV wieku. Według legendy w nurcie Drwęcy Warmińskiej znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej wykonaną z alabastru. Nieopodal tego miejsca już ok. 1400 r. wyświęcono drewnianą kaplicę, dla figurki otoczonej powszechnym kultem. Zespół krośnieński pobudowano w zakolu Drwęcy Warmińskiej w miejscu pierwotnej kaplicy. W tym celu konieczne były zmiany biegu rzeki, by ustabilizować grunt pod budowę. Zespół pielgrzymkowy w Krośnie wzorowany był na znanym założeniu architektonicznym Świętej Lipki, podobnie jak Chwalęcin. Budowniczym barokowego kościoła był Jan Krzysztof Reimers z Ornety.

Sanktuarium Maryjne w Krośnie
Wojciech Gawor

Na całość składają się, kościół, obejścia krużgankowe z kaplicami narożnymi i dom księży emerytów. Wybudowane zostały z czerwonej cegły i pokryte tynkiem. Kościół pw. Nawiedzenia NMP był konsekrowany 8 września 1720 r. Układ wnętrza i fasada, nawiązują do modnego wówczas, rozwiązania kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Kościół jest otoczony krużgankami, z czterema kaplicami w narożach. Kaplice są kwadratowe u podstawy, w części górnej posiadają kopuły zwieńczone latarniami.

Sanktuarium Maryjne w Krośnie
Wojciech Gawor

Krosno wielokrotnie padało ofiarą zawirowań wojennych i epidemii. Mimo splądrowania przez wojska napoleońskie, wnętrze nadal posiada oryginalny, barokowy wystrój, w późniejszy latach uzupełniany i odnawiany. Pierwotna, otoczona kultem figurka Matki Boskiej, zaginęła w zawierusze sowieckiej inwazji, na ołtarzu znajduje się kopia. Dom księży emerytów, odbudowany po zniszczeniach, służył w PRL-u za biura tutejszego PGR-u. Obecnie jest plebanią.

Wnętrze można zobaczyć w godzinach funkcjonowania świątyni. Msze święte odbywają się codziennie. W niedziele, soboty i święta o 12.00, a w tygodniu o 17.00.

Sanktuarium Maryjne w Krośnie
Wojciech Gawor
od 7 lat
Wideo

Co można, a czego nie można zabrać z hotelu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krosno, unikalny klejnot Kapituły Warmińskiej (ZDJĘCIA) - Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto