Spis treści
Jeziora na Mazurach rajem dla żeglarzy. Akweny, które idealnie nadają się na rejs
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z piękniejszych zakątków naszego kraju. Zlokalizowany w środkowej części Pojezierza Mazurskiego obszar jest rajem dla spragnionych wypoczynku wczasowiczów, oferującym mnóstwo sposobów na spędzenie czasu wolnego – gęste lasy w upalne dni są źródłem cienia dla miłośników spacerów, a liczne jeziora (jest ich tam ponad 2,5 tysiąca!) skupiają latem fanów kąpieli i sportów wodnych, m.in. żeglarstwa. Choć obszar ten jest najbardziej rozpoznawalny wśród krajowych urlopowiczów, na uwagę zasługuje bezsprzecznie całe Pojezierze Mazurskie.
Mazurskie jeziora idealnie sprawdzą się na krótsze i nieco dłuższe wycieczki – tamtejsze szlaki wodne umożliwiają żeglowanie przez kilka, a nawet kilkanaście dni, w zależności od ustalonej trasy.
Najpopularniejsze z nich to m.in. szlaki na odcinkach:
- Mikołajki – Ryn,
- Giżycko – Węgorzewo,
- Mikołajki – Pisz,
- Giżycko – Ruciane-Nida.

Jeśli tegoroczny urlop planujecie spędzić na przemierzaniu mazurskich akwenów, zachęcamy do zapoznania się z naszą listą najlepszych jezior do żeglowania na Mazurach.
Jezioro Tałty

Wokół jeziora Tałty znajdziecie sporo atrakcji, które mogą urozmaicić waszą wakacyjną przygodę na Mazurach. Wikipedia.org / Merlin / CC BY-SA 3.0
Rekordzista Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – jest najgłębszym jeziorem rynnowym tego mezoregionu. Idealnie nadaje się do żeglugi, a na dodatek na niewielkim obszarze (niedaleko brzegów) skupia sporo atrakcji, które można zwiedzić. W skupionych wokół akwenu miejscowościach znajdziecie m.in. grób żeglarza i publicysty Romana Polkowskiego, sporo terenów rekreacyjnych oraz… Półwysep i Zatokę Modliszek. Zgodnie z tym, co wskazuje nazwa – na ich terenie nietrudno jest znaleźć tego charakterystycznego owada. Pływając po Tałtach łatwo dostaniecie się na wody Jeziora Ryńskiego – zbiorniki te są bowiem ze sobą połączone.
Jezioro Śniardwy

Choć pływanie po największym jeziorze Polski budzi mieszane odczucia, nie muszą bać się go doświadczeni żeglarze, którzy potrafią poradzić sobie w trudnych warunkach. Taka wyprawa – oczywiście po odpowiednim przygotowaniu – ma sporo zalet. Zaliczają się do nich przede wszystkim niesamowita bliskość natury i brak tłumów, które niejednemu potrafią zepsuć letni wypoczynek. Ze względu na dość wymagające warunki, prawdopodobnie spotkacie tam tylko zapalonych miłośników tego sportu – dotyczy to także pobliskich przystani, których swoją drogą jest tam raczej niewiele.
Jezioro Tajty

Ogromnym atutem jeziora Tajty jest jego duża różnorodność. Wikipedia.org / Jhh / CC BY 3.0
Jeśli zależy wam na podziwianiu pięknych widoków podczas rejsu, świetnym wyborem będzie żegluga po jeziorze Tajty. Ciężko nie zauważyć tam sporej różnorodność – jedna część akwenu jest wąska i otoczona mazurskimi lasami, druga – szeroka, otoczona łąkowymi brzegami. Pobliska miejscowość Wrony to tamtejsze „centrum turystyczne” z dobrze rozbudowaną infrastrukturą i miejscami idealnymi na wypoczynek. Pokonując jachtem odpowiednie kanały łatwo dostaniecie się także do jezior Kisajno i Niegocin.
Jezioro Mamry

Jezioro Mamry – wraz z przylegającymi do niego akwenami – to wspaniałe miejsce na żeglugę dla miłośników przyrody. Wikipedia.org / Pitert / CC BY-SA 2.5
Jezioro Mamry, drugie co do wielkości w kraju, stanowi świetne miejsce na wypoczynek zarówno dla fanów sportów wodnych, jak i miłośników przyrody. Połączone z kilkoma innymi akwenami wchodzącymi w skład kompleksu „Mamry” (Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie), zachęca do długich rejsów i odkrywania najciekawszych atrakcji okolic – a trzeba przyznać, że jest ich niemało. Z oddali można podziwiać ponad 30 wysp, na których utworzono rezerwaty ornitologiczne, a okoliczna wieś Mamerki skrywa pozostałości Kwaterze Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych, co z pewnością ucieszy fanów historii.
Jezioro Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie jest połączone z kilkoma innymi jeziorami. Wikipedia.org / Marek i Ewa Wojciechowscy / CC BY-SA 3.0
Jezioro Mikołajskie wyróżnia przede wszystkim bogata sieć połączeń z innymi jeziorami – chodzi o Śniardwy, Bełdany i Tałty. Umożliwia to zorganizowanie dłuższej wyprawy, która zadowoli nawet najbardziej wymagających żeglarzy. Ci, którzy preferują wypoczynek bliżej brzegu mogą skorzystać z wielu udogodnień w zlokalizowanych nad jeziorem portach.
Jak przygotować się do pierwszego rejsu?
Żeglowanie po jeziorach jednej z najpiękniejszych części kraju brzmi jak sen, jednak żeby przebiegało bez niemiłych niespodzianek, wymaga odpowiedniego przygotowania – także pasażerów, którzy liczą jedynie na błogi wypoczynek. Co należy spakować, by później wspominać wyprawę jako udaną?
- leki i kosmetyki – koniecznie z krem z wysokim filtrem UV,
- smycze i inne zabezpieczenia do kluczy, telefonu i innych ważnych dokumentów czy przedmiotów
- przynajmniej jedna para krytych butów (nawet, jeśli to środek lata),
- okulary przeciwsłoneczne z dobrej jakości filtrem,
- podczas pakowania warto pamiętać o lekkiej, ale wodoszczelnej i szybkoschnącej odzieży.
Więcej przydatnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia przygody z taką formą wypoczynku znajdziecie w poniższym artykule:
Źródło: mazury24.eu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?