Nowa odsłona portalu edukacji i nauki

Materiał informacyjny Instytutu Badań Edukacyjnych
Ostatnio na naszym portalu pojawiły się nowe narzędzia, które umożliwiają przegląd oferty edukacyjnej szkół i uczelni. Już na początku 2024 roku startujemy zaś z Moim Internetowym Kontem Edukacyjnym, które pozwoli posiadaczom na zarządzanie własną edukacją.

W okresie wrzesień 2022 – luty 2023 Instytut Badań Edukacyjnych sprawdził, jakich rozwiązań cyfrowych w obszarze edukacji potrzebują nauczyciele, rodzice, uczniowie, studenci i inni uczestnicy systemu oświaty. Finalnie opublikowaliśmy wyniki badań potrzeb i konsultacji społecznych przeprowadzonych z udziałem ponad 95 tysięcy respondentów. Odpowiedzią na ich oczekiwania jest ciągły rozwój portalu.

Użytkownicy mogą już korzystać z wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych. Pomaga ona uczniom i rodzicom podjąć decyzję o wyborze placówki edukacyjnej.

Jesienią 2023 roku pojawił się Nawigator Edukacji, czyli wyszukiwarka uczelni i kierunków studiów, która wspiera uczniów szkół ponadpodstawowych w świadomym wyborze kolejnego etapu kształcenia oraz przedmiotów maturalnych.

W pierwszym kwartale 2024 roku startujemy z kolei z Moim Internetowym Kontem Edukacyjnym, które zapewni użytkownikom dostęp do informacji o wykształceniu i kwalifikacjach, a w przyszłości umożliwi także korzystanie z e-usług, czyli zdalne załatwianie spraw związanych z edukacją.

Po zalogowaniu się węzłem krajowym Login.gov.pl (np. mObywatelem lub profilem zaufanym) obywatele znajdą na koncie informacje o wynikach egzaminu maturalnego oraz o tytułach zawodowych uzyskanych w szkołach wyższych. Będą też mieć możliwość wygenerowania cyfrowego certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje, by udostępnić go na przykład uczelni w trakcie rekrutacji na studia lub pracodawcy.

Instytut Badań Edukacyjnych zakończył już prace programistyczne i wdrożeniowe, obecnie zaś Ministerstwo Edukacji i Nauki podejmuje kroki formalne w celu przygotowania systemów partnerów do uruchomienia przesyłania danych i udostępnienia rozwiązania obywatelom.

W kolejnych wersjach systemu rodzice będą mogli wyrażać zgody i składać deklaracje dotyczące swoich dzieci; oświadczenia te trafią bezpośrednio do właściwej szkoły. Pracownicy szkół, korzystając z konta służbowego, odpowiedzą z kolei na wnioski i inne pisma, które otrzymała placówka, w formie cyfrowej. Znajdą tam także dane o klasach i uczniach zintegrowane z Systemem Informacji Oświatowej. Nowe funkcje konta będą dostosowane do potrzeb dyrektorów, wychowawców i nauczycieli oraz usprawnią ich codzienną pracę. Będą również ułatwieniem dla tych rodziców, którzy z różnych względów, np. niepełnosprawności lub wykluczenia komunikacyjnego, nie są w stanie dotrzeć do szkoły, żeby osobiście złożyć w niej dokument w formie tradycyjnej.

W trakcie trwającego roku szkolnego przeprowadzimy pilotaż rozwiązania w wybranych placówkach. O terminach i zasadach naboru szkół poinformujemy wkrótce.

Zalety konta:

  • darmowe;
  • bezpieczne;
  • stale rozwijane;
  • łatwe logowanie, bez zakładania dodatkowego konta;
  • potwierdzenie tożsamości za pomocą węzła krajowego (Login.gov.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowa odsłona portalu edukacji i nauki - Katowice Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto