Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Olsztyn. Zbrodnia VAT-owska. Oskarżeni Jan G. i Joanna Ś. staną przed Sądem w Olsztynie

Anna Krenc
Anna Krenc
Olsztyn. Jan G. i Joanna Ś. oskarżeni o podrabianie faktur VAT
Olsztyn. Jan G. i Joanna Ś. oskarżeni o podrabianie faktur VAT 123 rf
3 listopada 2022 r przed Sądem Okręgowym w Olsztynie się rozpocznie proces o tzw. zbrodnię VAT-owską. Będzie to sprawa przeciwko Janowi G. i Joannie Ś. którzy działając w Olsztynie i innych miejscach w latach 2019-2021 mieli dopuścić się przestępstw skarbowych.

Akt oskarżenia - o co oskarżony jest Jan G i Joanna Ś.?

Rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformował o rozpoczynającym się procesie, w którym oskarżeni Jan G. i Joanna Ś. mieli w latach 2019-2021 dokonać tak zwanych przestępstw VAT-owskich.

- W pierwszej kolejności Jan G. i Joanna Ś. zostali oskarżeni o to, że, działając wspólnie i w porozumieniu, w ramach podmiotu gospodarczego założonego na dane oskarżonej, mieli podrobić 166 faktur VAT zawierających kwotę należności ogółem o łącznej wartości brutto 11,6 mln zł. Według ustaleń śledczych, wszystkie te faktury zostały wystawione rzekomo na rzecz firmy Joanny Ś. (pełnomocnikiem firmy był Jan G.), ale nie dokumentowały one rzeczywistych transakcji pomiędzy określonymi w nich stronami. Oskarżeni mieli następnie użyć tych faktur jako autentyczne, uwzględniając je w deklaracjach VAT- 7 składanych w urzędzie skarbowym. Takim zachowaniem oskarżeni mieli narazić na uszczuplenie kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towaru i usług w łącznej wysokości ponad 2,2 mln zł - poinformował Sędzia Sądu okręgowego w Olsztynie Adam Barczak - Rzecznik Prasowy do spraw karnych Sądu Okręgowego w Olsztynie.

O co jeszcze prokuratura oskarża Jana G. i Joannę Ś.?

- Ponadto, Jan G. i Joanna Ś. zostali oskarżeni o wystawienie 501 nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT na kwotę należności ogółem o łącznej wartości brutto 11,4 mln zł. Zdaniem prokuratora, były to faktury wystawione na rzecz kilkunastu firm, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych pomiędzy określonymi w nich stronami. Wystawienie nierzetelnych faktur miało pozwolić tym kilkunastu firmom na zawyżenie podatku naliczonego (w rozumieniu przepisów o podatku VAT) i narażenie na uszczuplenie kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towaru i usług w ogólnej wysokości 2,1 mln zł. W ocenie prokuratora, oskarżeni mieli sobie uczynić z tego procederu stałe źródło dochodu. Na obojgu oskarżonych ciążą również zarzuty oszustwa podatkowego, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i naruszenia procedury rachunkowej w związku z wystawianiem nierzetelnych faktur i posługiwaniem się nimi - dodał sędzia.

Areszt dla Jana G. Joanna Ś. na wolności

- Jan G. i Joanna Ś. przesłuchani w trakcie postępowania przygotowawczego nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Jan G. jest tymczasowo aresztowany, natomiast wobec Joanny Ś. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Terminy rozpraw Jana G. i Joanny Ś

Jak podał rzecznik, proces ma się rozpocząć 3 listopada 2022 r. o godz. 9.15, natomiast kolejne terminy to 15 i 22 listopada 2022 r. oraz 7, 8 i 20 grudnia 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olsztyn. Zbrodnia VAT-owska. Oskarżeni Jan G. i Joanna Ś. staną przed Sądem w Olsztynie - Dziennik Bałtycki

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto