Pompa ciepła – czy to rozwiązanie w dalszym ciągu się opłaca?

Materiał informacyjny LG
Jesień to dobry czas, żeby zastanowić się nad wyborem lub zmianą źródła ogrzewania. Wiele osób rozważa zastosowanie pompy ciepła, jednak wysokie koszty inwestycyjne i rosnące ceny prądu sprawiają, że zaczynają mieć wątpliwości co do słuszności takiego wyboru. Czy pompa ciepła to w dalszym ciągu dobre rozwiązanie? Jakie są korzyści z jej zastosowania? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pompy i jak możemy obniżyć koszty ich zakupu oraz użytkowania? Podpowiadamy!

Dofinansowania do pomp ciepła

Koszty inwestycyjne pompy ciepła bywają wyższe niż tradycyjnych systemów grzewczych, ale wcale tak nie musi być. Przykład? Warto odnieść się do instalacji z kotłami grzewczymi. Tu potrzeba najczęściej oddzielnego, odpowiednio wyposażonego pomieszczenia, które podnosi koszt budowy domu (np. wybudowanie kominów). Spore wydatki ponoszą także osoby, które instalują przyłącze gazowe. W innych przypadkach należy przewidzieć np. miejsce na składowanie paliw (chociażby węgla czy drewna), co również sprawia, że budowa domu staje się bardziej wymagająca. Wszystko to przestaje być zaś potrzebne, gdy decydujemy się na pompę ciepła.

Pompa ciepła – czy to rozwiązanie w dalszym ciągu się opłaca?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem i montażem pompy ciepła jest ubieganie się o dofinansowanie z programów rządowych i lokalnych. 22 kwietnia br. ruszyła nowa edycja programu Mój Prąd, która obejmuje nie tylko mikroinstalacje fotowoltaiczne, ale też urządzenia dodatkowe, takie jak pompy ciepła powietrze-woda. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net-billing lub złożą dokumenty potwierdzające, że są w trakcie zmiany systemu rozliczeń. Większość pomp ciepła LG spełnia kryteria programu dotyczące podwyższonej klasy energetycznej, czyli dla temperatury zasilania 55ᵒC mają klasę energetyczną A++, więc wysokość dopłat może wynieść do 19,400 zł. W przypadku pozostałych modeli LG można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 12,600 zł. Dofinansowanie można uzyskać również z programów rządowych takich jak Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Stop Smog oraz Ciepłe Mieszkanie, a także w ramach wojewódzkich, gminnych lub miejskich dotacji do wymiany starego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. W tym drugim przypadku wysokość dopłat ustalana jest przez lokalne władze, dlatego warto śledzić informacje na ten temat w odpowiednich dla swojej miejscowości urzędach.

Korzyści wynikające z zastosowania pomp ciepła

  • Ekologiczne źródło ciepła

    Najważniejszym argumentem przemawiającym za pompami ciepła jest fakt, iż nie zużywają one paliw kopalnych. Nie dochodzi tu do spalania, a więc i emisji szkodliwych pyłów, dymu czy smogu do atmosfery. Pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania budynku wykorzystują energię elektryczną, ale w głównej mierze energię odnawialną, pozyskiwaną z powietrza zewnętrznego – stosunek ten wynosi ok. 25% do ok. 75%, co sprawia, że urządzenia te są doskonałym rozwiązaniem niskoemisyjnym.

  • Urządzenie bezobsługowe

    Pompa ciepła to rozwiązanie bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie trzeba dokładać opału czy wyrzucać popiołu. Wystarczy ustawić parametry pracy pompy, by cieszyć się komfortowymi warunkami w domu przez cały rok. Można ją również dołączyć do urządzeń w domu inteligentnym – będzie automatycznie reagowała na warunki zewnętrze i odpowiednio dostosowywała do nich temperaturę.

  • Zdalne sterowanie i monitorowanie pracy urządzenia

    Komfort użytkowania pomp ciepła LG zwiększa też bezpłatna aplikacja LG ThinQ dostępna na smartfony i tablety. Pozwala zdalnie monitorować pracę urządzenia i sterować nim z dowolnego miejsca. Dzięki temu można łatwo zmieniać parametry pompy, dostosowując je do naszych aktualnych potrzeb.

Jak obniżyć koszty użytkowania pompy ciepła?

  • Dobór pompy ciepła

Efektywna praca pompy, a co z tym idzie, nasze zadowolenie z jej posiadania i niższe rachunki za prąd, zależą przede wszystkim od odpowiedniego doboru urządzenia. Dlaczego? Ponieważ przewymiarowana lub niedowymiarowana pompa ciepła nie będzie pracować wydajnie i energooszczędnie, pobierając więcej prądu. Na dobór pompy ma wpływ wiele czynników: m.in. metraż budynku, rodzaj jego konstrukcji, region, w którym znajduje się nieruchomość, liczba zamieszkujących ją osób, jakość i rodzaj zastosowanych izolacji, ocieplenia ścian i poddasza, rodzaj zastosowanego ogrzewania: ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Pompa ciepła będzie działała najbardziej efektywnie w dobrze ocieplonym budynku oraz przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Przed wyborem pompy ciepła warto też wykonać audyt energetyczny, żeby sprawdzić zapotrzebowanie cieplne budynku. Dopiero wszystkie te informacje pozwolą dobrać urządzenie odpowiednie dla naszego domu i naszych potrzeb oraz obniżyć rachunki za prąd.

a. Sprawdzony producent

Biorąc pod uwagę wysokie koszty inwestycyjne związane z zakupem pompy ciepła, powinniśmy wybrać produkt takiego producenta, który jest znany i istnieje na rynku od lat. Wzrost zainteresowania zakupem pomp ciepła spowodował pojawienie się wielu nowych firm, które kuszą klientów niską ceną urządzeń. Niestety najczęściej nie idzie ona w parze z jakością wykonania, pojawiają się też problemy z późniejszym ewentualnym serwisowaniem, a nawet z dostępnością części zamiennych. Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na zaufanego, sprawdzonego dostawcę. Jednym z nich jest firma LG, która oferuje ekologiczne pompy ciepła typu split, hydrosplit oraz monoblok. Charakteryzują się podwyższoną efektywnością energetyczną, a większość z nich działa w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R32.

Pompa ciepła – czy to rozwiązanie w dalszym ciągu się opłaca?

Przed wyborem pompy ciepła warto też przyjrzeć się tabelom wydajności urządzeń w różnych temperaturach zewnętrznych. Większość pomp ciepła LG może pracować w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C, co umożliwia zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Pompy LG typu split zachowują 100% swojej nominalnej mocy (pompa nie traci swoich parametrów mocy grzewczej) do temperatury zewnętrznej -7°C, a w przypadku pomp LG typu monoblok jest to -15°C. Dodatkowo, temperatura zewnętrzna nie ogranicza eksploatacji pompy LG, ponieważ urządzenia mają grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja.

b. Poprawna instalacja i serwisowanie

Warto mieć świadomość, że na efektywną pracę wpływ ma – poza odpowiednim doborem urządzenia – także jego prawidłowy montaż. Większość zgłaszanych awarii pomp ciepła spowodowanych jest właśnie niepoprawnym doborem oraz niewłaściwą instalacją urządzenia. Chcąc tego uniknąć, należy korzystać wyłącznie z zaufanych dostawców, certyfikowanych firm instalacyjnych oraz dokonywać corocznego przeglądu pompy. W przypadku pomp ciepła LG pierwsze uruchomienie systemu odbywa się zawsze przez certyfikowanych partnerów, dzięki czemu możemy mieć pewność, że będzie on działał poprawnie i efektywnie. Inżynierowie LG stale prowadzą badania i rozwijają technologie stosowane w swoich urządzeniach, by te były jak najbardziej wydajne i trwałe. Potwierdzeniem ich jakości jest 5-letnia gwarancja na pompy LG. Firma ma także swój fabryczny serwis oraz współpracuje z Autoryzowanymi Partnerami Serwisowymi, dzięki czemu zyskujemy pewność opieki pozakupowej.

c. Współpraca z modułami fotowoltaicznymi

Pompy ciepła LG współpracują z modułami fotowoltaicznymi. W praktyce oznacza to, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy na cele c.o. są znacząco minimalizowane. Pompa ciepła wykorzystuje bowiem do swojej pracy energię wytworzoną z fotowoltaiki, a nie pobiera jej z sieci. Rozważając budowę zrównoważonego domu, warto wyposażyć się też w magazyn energii. Podczas tegorocznych targów IFA, firma LG przedstawiła koncepcję domu zeroemisyjnego, w którym pompa ciepła i magazyn energii stanowią kompletny system energetyczny. Zintegrowany z pompą ciepła magazyn energii oferuje innowacyjny i wygodny sposób na maksymalnie efektywne wykorzystanie energii odnawialnej w domu, a ponadto służy jako zapasowe źródło mocy w przypadku awarii zasilania sieciowego. W ciągu dnia, kiedy produkcja energii słonecznej jest wyższa, jej nadwyżka może być magazynowana i kierowana do zintegrowanego zbiornika wody pompy ciepła. Z kolei wieczorem, gdy zużycie energii jest zwykle wyższe, system wykorzystuje zmagazynowaną energię do grzania wody i zasilania urządzeń domowych, co zwiększa efektywność i niezależność energetyczną. W przypadku przerwy w zasilaniu magazyn energii może pomóc w podtrzymaniu działania podstawowych systemów, takich jak ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie. Nadwyżki mogą być więc magazynowane lub odsprzedawane dostawcy. Oprócz pompy ciepła, magazyn energii współpracuje także z urządzeniami AGD firmy LG – pralką, lodówką, zmywarką i szafą parową Styler, a nawet ładowarką do samochodów elektrycznych.

Ogrzewanie klimatyzatorem

Niewiele osób ma świadomość, że do ogrzewania domu w okresie przejściowym możemy wykorzystać klimatyzator. Jest to rozwiązanie bardziej skuteczne i wydajne niż grzejniki elektryczne oraz pozwala znacząco zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – mogą być one niższe nawet o połowę*.

Chcąc rozpocząć ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem należy włączyć odpowiedni przycisk na dołączonym do niego pilocie, przełączając się z trybu chłodzenia na grzanie. To ważne, ponieważ samo zwiększenie temperatury na pilocie nie zapewni nam odpowiednich warunków w pomieszczeniu. Można to również zrobić zdalnie z dowolnego miejsca w aplikacji LG ThinQ. Dzięki aplikacji możemy ustawić pożądaną przez nas temperaturę nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Co więcej, w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, których nagrzewanie się trwa dość długo, ogrzewanie za pomocą klimatyzatora, takiego jak np. LG DUALCOOL rozpoczyna się już w momencie włączenia odpowiedniego trybu. Jest to najszybszy możliwy sposób na zapewnienie ciepła w naszym domu.

Podsumowując, wybór pompy ciepła jako głównego źródła ogrzewania niesie za sobą wiele korzyści. Są to urządzenia ekologiczne, bezobsługowe oraz – co dla wielu będzie kluczowym atutem – przy odpowiednim doborze, instalacji i użytkowaniu pozwalają znacząco ograniczyć koszty ogrzewania (przy współpracy z systemami fotowoltaicznymi koszty te są ograniczonego do minimum). Przed zakupem warto jednak dobrze zweryfikować producenta i wybrać wysokiej jakości produkt, by móc cieszyć się zaletami tych urządzeń przez wiele lat.

*Na podstawie wyliczeń własnych LG Electronics Polska. Na potrzeby wyliczeń przyjęto następujące założenia: dom o pow. 100 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło 5,0 kW (50 W/m2 – dom dobrze zaizolowany), przy cenie prądu 0,75 zł za 1 kWh (średnia cena w 2022 roku). Jednostka klimatyzacyjna Multisplit MU3R19.U21. Średnia roczna temperatura w Polsce około 6-7°C (dla całego kraju), długość sezonu grzewczego ok. 200 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pompa ciepła – czy to rozwiązanie w dalszym ciągu się opłaca? - RegioDom.pl

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto