MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek krzyżacki w Ostródzie, to kolejny przystanek na turystycznym szlaku

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Zamek krzyżacki w Ostródzie, to średniowieczna warownia zbudowana przez zakon krzyżacki w XIV wieku. Zamek mieścił się na wyspie na Jeziorze Drwęckim i był ważnym elementem obrony granicy państwa zakonnego. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych Ostródy.

W czasie wojen polsko-krzyżackich zamek był wielokrotnie zdobywany przez wojska polskie, a po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w Prusach w XVI wieku zamek przeszedł na własność książąt pruskich. W XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym.

Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku, Władysław Jagiełło zatrzymał się w Ostródzie, gdzie spędził kilka dni na odpoczynku i organizacji dalszych działań wojennych.

W czasie pobytu w Ostródzie, król polski otrzymał wieści o zdobyciu Malborka przez wojska polsko-litewskie oraz o zwycięstwie floty nad zakonem krzyżackim na Zalewie Wiślanym. W związku z tym, Jagiełło skierował swoje wojska na dalsze podboje na terenie Prus.

W Ostródzie król polski spotkał się również z posłami z innych państw, którzy przybyli, aby pogratulować mu zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. Zorganizowano dla niego uroczyste przyjęcie, podczas którego król polski otrzymał liczne prezenty i podarki od swoich sojuszników.

Po kilku dniach pobytu w Ostródzie, Jagiełło wraz ze swoim wojskiem wyruszył dalej na podbój Prus. Mimo to, miasto zyskało na znaczeniu i stało się ważnym punktem na mapie Polski, zwłaszcza w czasie wojen z zakonem krzyżackim.

Istnieje także fakt pobytu Napoleona Bonaparte w Ostródzie. W 1807 roku, po zwycięskiej dla Francji bitwie pod Friedlandem, Napoleon spotkał się z rosyjskim cesarzem Aleksandrem I na rozmowy pokojowe w Tylży. Podczas tych rozmów, Napoleon zdecydował się na krótki odpoczynek w Ostródzie, gdzie zatrzymał się na kilka dni w zamku krzyżackim.

Podczas pobytu w Ostródzie, Napoleon odpoczął i odprężył się po wyczerpującej kampanii wojennej. W czasie swojego pobytu w zamku krzyżackim, Napoleon podejmował różne decyzje polityczne i dyplomatyczne, m.in. negocjował z cesarzem Rosji i podejmował decyzje dotyczące organizacji swojej armii.
Znany jest także polski wątek dotyczący Napoleona...Wątek płci pięknej.
Napoleon Bonaparte miał romans z Marią Walewską, polską szlachcianką, którą poznał w 1806 roku podczas swojej kampanii w Polsce. Maria Walewska była wówczas młodą i piękną kobietą, która zwróciła uwagę Napoleona. Wkrótce potem, w 1807 roku, Maria Walewska została zaproszona do Berlina, gdzie Napoleon podczas negocjacji pokojowych przyjął ją jako swoją kochankę.

Maria Walewska urodziła Napoleonowi syna, który otrzymał imię Aleksander. Mimo że Napoleon i Maria Walewska mieli burzliwy związek, który kończył się i wznowił się kilkakrotnie, to Napoleon zawsze pozostawał w dobrych stosunkach z Marią Walewską i uważał ją za jedną ze swoich najważniejszych kobiet.

Jednakże, pomimo swojego związku z Marią Walewską, Napoleon był żonaty z Józefiną de Beauharnais, z którą miał burzliwy związek, ale którą darzył dużą miłością.

Obecnie, zamek krzyżacki w Ostródzie jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i atrakcją turystyczną, która przyciąga turystów z całego świata, w którym można zobaczyć zabytkowe wnętrza, w tym reprezentacyjną salę balową, kaplicę zamkową, a także ekspozycję dotyczącą historii zamku i regionu.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek krzyżacki w Ostródzie, to kolejny przystanek na turystycznym szlaku - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto