Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach idzie na historyczny rekord

Zbigniew Biskupski AIP
urząd pracy
urząd pracy arch. Polskapress / zdj. ilustracyjne
Szczególnie cieszy fakt, że najwyraźniejszy spadek bezrobocia widoczny jest w regionach, w których dostęp do pracy był dotąd najbardziej ograniczony. Najlepszy przykład stanowi województwo warmińsko-mazurskie, w którym poziom bezrobocia spadł w czerwcu o 0,7 pp. m/m.

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym nastąpił spadek bezrobocia w Polsce. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,8 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2008 r. Zmniejszają się także różnice w poziomie bezrobocia między poszczególnymi województwami. Pozytywny trend wiąże się ze wzrostem gospodarczym, który generuje popyt na pracowników, a obecnie wspomagany jest także sezonowością. Jeżeli tempo spadku bezrobocia utrzyma się w następnych miesiącach, będziemy świadkami kolejnych rekordów.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu br. wyniosła 8,8 proc.. To o 0,3 pp. mniej niż w maju tego roku (9,1 proc.) i 1,5 pp. mniej niż w czerwcu 2015 r. (10,3 proc.). Pod koniec czerwca 2016 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 1, 392 mln osób, a więc o 64,4 tys. osób mniej niż przed miesiącem.

Okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja poprawie wyników bezrobocia i napędza rynek pracy. Jednak następujący w Polsce spadek liczby osób bez zatrudnienia trwa zbyt długo, aby tłumaczyć go jedynie czynnikami sezonowymi. Za regularnie zmniejszającą się stopę bezrobocia odpowiada przede wszystkim wzrost koniunktury gospodarczej, o którym świadczą rosnące poziomy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i wzrost produkcji przemysłowej o 6 proc. r/r. Dlatego należy oczekiwać, że przez kolejne 3-4 miesiące będziemy nadal świadkami malejącej stopy bezrobocia, bo będzie powodować wyznaczanie nowych rekordów w ostatniej 25-letniej historii rynku pracy w Polsce. Długoterminowe utrzymanie tych trendów będzie oznaczało systematyczne odchodzenie od granicy 1,5 mln osób pozostających bez pracy i zbliżaniem się do modelu bezrobocia naturalnego – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane o bezrobociu w poszczególnych województwach. Wynika z nich, że największe spadki nastąpiły w województwach: lubuskim ( - 2,1 r/r), zachodniopomorskim ( -2,4 r/r) i warmińsko-mazurskim (-2,2 r/r). Co istotne, liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach, a najbardziej w tych, które borykają się z największą liczbą osób bez pracy.

Wyrównywanie rynku pracy następuje na terenie całej Polski. Szczególnie cieszy fakt, że najwyraźniejszy spadek bezrobocia widoczny jest w regionach, w których dostęp do pracy był dotąd najbardziej ograniczony. Najlepszy przykład stanowi województwo warmińsko-mazurskie, w którym poziom bezrobocia spadł w czerwcu o 0,7 pp. m/m. Z kolei najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej przybywa w regionach o najwyższym poziomie urbanizacji, a więc na Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce – dodaje Krzysztof Inglot.

Więcej informacji z Warmii i Mazur jest na stronie: warminskomazurskie.naszemiasto.pl

Zamknięcie Fabryki ABB w Kłodzku, ponad 600 osób trafi na bruk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie